Yoghurt, to my mind, is about the biggest rort going. Don’t get me wrong, I love it, and eat it almost every day for breakfast. But until I lived in Phnom Penh I had no idea how easy it is to make. It is seriously easy. So my question is, if you can buy milk in the supermarket for as little as $1.00 for a litre, why is a litre of no-added-sugar, natural yoghurt upward of $6.00? Continue reading “Make your own yoghurt”